Türkçe | English
   
Ana Sayfa
Odalarımız
Cunda
Rezervasyon & Fiyatlar
Galeri
Misafirlerimizden
Ulaşım ve İletişim
   
 
  İLETİŞİM
Tel: 0 266 327 17 58
Cep: 0 535 276 59 55
 
Cunda

Taksiyarhis Kilisesi

Adanın en görkemli yapısı olma özelliğini taşıyan kilise adeta yıllara meydan okumaktadır. Yapım tarihi 1873 olan metropol kilisesi içinde balık derisi üzerine işlenmiş Yunus Peygamber'in, Azrail, Cebrail meleklerinin ikonları bulunmaktadır. Kilise yıllar yılı turistlerin uğrak noktası olmuş ve adanın karşısından gelen misafirlerini de belli dönemlerde ağırlamaya devam etmiştir.
Taş Kahve
Ayvalık Cunda adasının sembol mekanlarından biri olan taş kahve hem yaz hem de kış aylarında ağırlar misafirlerini. Neo klasik mimari yapısı ve inşasında kullanılan taş ustalığı görülmeye değer özelliktedir. Burası adeta ada halkının buluşma noktasıdır. Binanın atmosferi daha adımınızı atar atmaz yakalar sizi, yüksek tavanı duvarlarındaki aynalar. Müdavim müşterileri değişmeyenleridir taş kahvenin yıllar yılı. Akşam olunca ada halkı burada buluşur birbiri ile çaylar içilir muhabbetler edilir, adanın yaşayan , tarihe tanık olan mekanıdır taş kahve.
Aşıklar tepesi ve Değirmen:
Bu eski rum yapısı 2007 yılında sayın Rahmi Koç tarafından yeniden restore edilerek halkın hizmetine kütüphane olarak açılmıştır. Bünyesinde Necdet H.nin kitap koleksiyonunu bulundurur. Aşıklar Tepesi Cunda adasının en özel yerlerinden biridir.  
Agiya Triyada Kilisesi:
Adaya inşa edilen ilk kilise olma özelliğini taşımaktadır, kilisenin yapımında tamamen yöresel ve doğal taşalar kullanılmıştır.
Balık Lokantaları:
Cunda adasının Kalbi, balıkçıların geçim kaynağı diyebiliriz burası için. Ardarda dizilmiş balık lokantalarının mutfaklarından gelen hoş kokular ile karşılar sizi burada. Adeta bir yarış içerisindeymişcesine davet ederler birbirleri ardına restaurantlar sizleri, kimisi fiyatları, kimisi tatlı dili, kimisi isi şanı şöhreti ile. Büyük bir yarış içerisine girer restaurantlar sabah erken saatte gelen balıkçılar ile birlikte; en iyi balıkları alabilmek için... Menüleri olabildiğince zengindir hatta başka hiçbir yerde tadamayacağınız lezzetleri sunarlar sizlere. Eğer Ayvalık'a Cunda adasına ilk defa geliyorsanız korkutmasın sizi kalabalık, sahilde yer bulamayabilirsiniz zaman zaman; hele günlerden cumartesi ise 7 sinden 70ine atar herkes kendini cunda sahiline. Kiminin elinde dondurması, kiminin önünde rakısı, sohbetler edilir, yemekler yenir, kahkahalar yükselir geceye... Cunda Adasındaki restaurantların ayrıntılı tanıtımı ve bölgenin resimlerini görmek için yazının devamına göz atabilirsiniz.